Meniu
Prenumerata

šeštadienis, spalio 5 d.


The Economist
PASAULIS 2022. APŽVALGA
Šaltas dušas: stygius ir žalioji infliacija palaidos idealistines svajones apie energetikos politiką
Kelionėje į ateitį politikai, vartotojai ir įmonės nuolat sužino ką nors nauja apie klimato kaitą ir energijos verslą. Pirmajame etape, XXI a. antrajame dešimtmetyje, vyravo abejingumas. Antrajame etape, per pastaruosius kelerius metus, imta kelti šiandien beveik nieko nekainuojančius idealistinius tikslus kada nors ateityje sumažinti emisiją. 2022-aisiais įsibėgės trečias šios kelionės etapas, kurį apibrėš nestabilios energijos kainos, baimė dėl infliacijos, kurią gali sukelti perėjimas prie ekologiškos energetikos, ir augančios geopolitinės grėsmės. Norint žengti toliau teks pažvelgti į situaciją realistiškiau.
Kultūra
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Nebloga kolekcija: dėmesio verti nauji pasaulio muziejai
Pastarieji pora metų muziejams buvo liūdni. 2019 m. šimtą populiariausių pasaulio įstaigų aplankė per 230 mln. žmonių, o 2020 m. – tik 54 mln., kai koronavirusas privertė suvaržyti judėjimą ir riboti socialinius kontaktus. Daugiau kaip 40 proc. muziejų, kuriuos apklausė už kultūrą atsakingas JT padalinys UNESCO, 2021 m. kartais vėl teko užverti duris, užėjus naujoms viruso bangoms. Dėl pandemijos parduota daug mažiau bilietų (jie – svarbus muziejų pajamų šaltinis), ji atsiliepė valstybinėms subsidijoms. Dalis muziejų pradėjo pardavinėti kolekcijose turimus meno dirbinius, kad turėtų iš ko mokėti atlyginimus ir padengti einamąsias išlaidas.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Nelaimės signalas: apie įmonių bankrotus 2022 m.
Bendrovių bankrotai bus reti, bet kreditavimui griežtėjant „šiukšlinių“ obligacijų greitai padaugės Rizikingos skolos rinkoje netrūksta eufemizmų. Obligacijos, kurias išleido bendrovės su
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Kai neveikia sistema: J. Bideno aklavietė
Žiauru, bet 2022-ieji veikiausiai bus paskutiniai J. Bideno administracijos metai, kai dar bus galima dirbti. Amerikietiškai sistemai būdingos aklavietės. Tai kyla iš konstitucijoje nustatytos tvarkos, pagrįstos konsensusu, kurį, atrodo, vis sunkiau pasiekti neeilinio susiskaldymo, poreikio Senate turėti faktinę superdaugumą ir mažyčių daugumų laikais. Net esant idealioms sąlygoms, kai Baltuosius rūmus ir abejus Kongreso rūmus kontroliuoja viena partija, pašėlusiai sunku priimti rimtus įstatymus. Ne sutapimas, kad tiek Barackas Obama, tiek Donaldas Trumpas svarbiausius savo administracijų įstatymus (vienas – sveikatos priežiūros reformos, kitas – didelio mokesčių mažinimo) priėmė per pirmuosius dvejus kadencijos metus. Abu patyrė rimtų nuostolių per kadencijos vidurio rinkimus, praradę vienų rūmų kontrolę, o kartu ir galimybę priimti įstatymus, kaip tikėjosi.
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Antrasis D. Trumpo atėjimas: dešinėje daugelis buvusį lyderį myli labiau nei demokratiją
Buvę prezidentai paprastai ištirpsta fone, mandagiai atsisako kritikuoti juos pakeitusį naująjį vadovą ir dėliojasi biblioteką. Bet Donaldas Trumpas netūno kamputyje, nepasižymi mandagumu ar negaišta laiko knygoms. Susitikimuose su žmonėmis, duodamas interviu ar vestuvių svitai jam priklausančioje „Mar-a-Lago“ valdoje Floridoje ekspromtu sakomose kalbose jis pliekia prezidentą Joe Bideną, žiniasklaidą ir kelis respublikonus, kurie išdrįso pripažinti, kad 2020 m. rinkimuose jis patyrė pralaimėjimą. D. Trumpas ne kartą užsiminė apie galimybę sugrįžti. 2022 m. tai atrodys vis labiau neišvengiama.
The Economist
PASAULIS 2022. EUROPA
E. Macrono tęsinys? Prancūzijos laukiantys politiniai metai
Prancūzijai ruošiantis prezidento ir parlamento rinkimams, laukia audringi politiniai metai.
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
N. Bennettas prieš Bibi: konkurencija meta šešėlį ant Izraelio politikos
„Nepraraskite vilties“, – 2021 m. vasarą savo rinkėjams kalbėjo Benjaminas Netanyahu. Ilgiausiai Izraelio ministro pirmininko pareigas ėjęs politikas ruošėsi perleisti valdžią Naftali Bennetto vadovaujamai vyriausybei. B. Netanyahu (pramintas tiesiog Bibi) siuto, kad buvęs patarėjas ir bendražygis nacionalistas N. Bennettas jį išstūmė susidėjęs su kairiųjų pažiūrų politikais ir arabų konservatoriais. Jis prisiekė išardyti naująją vyriausybę. „Ir padedant Dievui tai nutiks anksčiau, nei manote“, – sakė B. Netanyahu.
Aktualijos
PASAULIS 2022. LIETUVA
Vertybių pakerėti
Sudygusi „vertybinės“ diplomatijos sėkla ir 2022-aisiais lems konfliktus ir šalyje, ir užsienyje.
ŽYMA
PASAULIS 2022